Repozitorij UKM
  • Statistika
  • Prijava
Politika repozitorija in pogoji uporabe

Repozitorij UKM je institucionalni repozitorij Univerzitetne knjižnice Maribor in vsebuje digitalizirano gradivo knjižnice.

UKM hrani več kot milijon enot gradiva, od tega veliko starejšega in dragocenega, ki je edinstveno in izvirno iz več razlogov. Gre za pomembne zbirke fizičnih gradiv s področja kulture in znanosti. Gradivo je zanimivo za lokalno okolje, ker ga UKM hrani zaradi svojega poslanstva, domoznanske vsebine ali nasploh zaradi fizične ali pojavne oblike. Z digitalizacijo tega gradiva in zbiranjem izvorno digitalnih dokumentov Univerzitetna knjižnica Maribor preko portala Digitalni repozitorij UKM uporabnikom nudi večjo dostopnost in iskanje po tovrstnem gradivu in zbirkah.

Portal je razdeljen na osem tematskih zbirk: Iz zakladnice UKM, Mariborenzija, Štajerska, Univerzitetne zgodbe, Zapuščine UKM, Domoznanske pripovedi, Mladi za napredek Maribora in Drugo Gradiva so prikazana in uvrščena v posamezne zbirke oz. podzbirke glede na vsebino in zgodovinski pomen posameznega dokumenta.

Prvenstveno se digitalizira gradivo, katerega datum izida je starejši od 70 let in je že prosto vseh avtorskih pravic, zato je v javni domeni in si ga uporabniki lahko prenesejo na svojo napravo kadarkoli od koderkoli. Preko DR UKM lahko dostopajo tudi do gradiv, ki so dosegljiva za pregledovanje samo iz prostorov UKM. Vsako gradivo ima navedeno določilo avtorske pravice (eng. rights statement) ali licenco Creative Commons. Na portalu je digitalizirano gradivo dosegljivo tudi preko zunanjih povezav do spletnih strani oziroma portalov. V takšnih primerih mora uporabnik z gradivom ravnati v skladu s pravili, ki za ta vir veljajo na zunanji povezavi.

Uporabniki Digitalnega repozitorija UKM morajo ustrezno navajati vse vire, ki so jih pridobili na tem spletnem mestu. Pri tem je obvezna navedba spletne povezave ali trajnega identifikatorja URN. Na voljo imajo napredno možnost navajanja virov po različnih standardih citiranja (npr., APA, MLA, Vancouver,…) in prenosa metapodatkov v obliki RIS, ENW, … za lažje navajanje s pomočjo orodij kot so EndNote, Zotero, … Tako kot druge javne institucije se tudi UKM v zadnjem desetletju, intenzivno pa od leta 2011, ukvarja s problematiko digitalizacije in zahtevami po trajnem ohranjanju nastalih digitalnih vsebin. Pomembno pa je tudi poudariti, da se z digitalizacijo problematika, povezana z ohranjanjem fizičnega gradiva in njegove digitalne oblike, ne konča, temveč le razširi iz fizičnega tudi v digitalno okolje.